ФОНДОВА БІРЖА
Організаційна форма ринку, на якому здійснюються торгівля цінними паперами-акціями, облігаціями, казначейськими зобов'язаннями, сертифікатами, документами, пов'язаннями з рухом кредитних ресурсів і валютних цінностей, називається фондовою біржею.
На відмінну від товарних бірж, що регулюють рух товарів, фондова біржа забезпечує рух капіталу, адже цінні папери-це не що інше, як різні форми його еквівалента. Прискорення руху капіталу сприяє підвищенню ефективності економіки, що й здійснює фондова біржа.
Функціонування біржі нерозривно пов'язане з системою посередництва і діяльністю таких її суб'єктів, як посередники. Вони підрозділяються на маклерів, брокерів, ділерів.
Маклером навивають посередника, який виконує свої функції, як правило, не маючи права здійснювати угоди за власний рахунок і брати на себе обов'язки контрагента. На біржах, організованих у формі асоціацій і акціонерних підприємств, типовими посередниками є ділери, які здійснюють операції за власний рахунок, а допомагають їм реальні посередники - брокери.
Всі угоди, здійснювані на фондовій біржі, поділяються на угоди за готівкою, угоди на строк. Перші угоди, які ще називають касовими, є найпростішими. До них належать операції, що мають бути виконані протягом 2-3 днів після укладення угоди. За цей час продавець повинен передати покупцю проданий цінний папір, а покупець - заплатити готівкою обумовлену суму.
Строкові угоди складніші. Вони являють собою договір, за яким один суб'єкт має передати іншому обумовлену кількість цінних паперів за фіксованим курсом, але не відразу, а у встановлений термін, а покупець зобов'язаний їх прийняти і заплатити продавцю призначену грошову суму. Строки, на які укладаються такі угоди, колихаються від 1 до 3 місяців.
Організацію українського ринку цінних паперів та створення необхідних умов його функціонування взяла на себе Українська Фондова Біржа. Згідно з законом України "Про цінні папери та фондову біржу в нашій країні" фондова біржа створюється лише як акціонерне товариство і акціонерами можуть стати як підприємці, великі банки, так і будь - який громадянин, який вкладе свої заощадження в акції.
Серед акціонерів УФБ (всього їх близько ЗО) такі великі банки, як Агропромбанк, Ощадний банк України, регіональні банки в Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Донецьку, Рівному, Ужгороді, Криму.